Naboo
Naboo
Az idilli és gyéren lakott Naboo a külső peremvidéken található aprócska bolygó. Naboo a köztársaság védelmében, jólétben és biztonságban élt, külső fenyegetés sokáig nem vetett baljós árnyat hagyománytisztelő lakosaira. Naboo-t a választott uralkodó és a tanácsadó testület kormányozza, akik Theed városának királyi palotájából irányították apró birodalmukat. A bolygó nem azok közé a monarchiák, közé tartozik melyeken a származástól, függ az uralkodáshoz való jog, és így dinasztiák alakultak ki. A Naboo-iak közfelkiáltással választották ki maguk közül a legbölcsebb tartott személyt, a királynő tehát mindig népe jóváhagyásával uralkodott. Naboo lakossága bolygójuk fő kontinensén elszórtan fekvő városokban és falvakban él. A művészetek iránti szeretet mélyen áthatja a Naboo kultúrát, és például nagyszabású építészetükben, vagy a finom ruhák divatjában jut kifejezésre.
A Naboo-i civilizáció büszkesége Theed városa, amelyet egy hatalmas fennsík szélére építettek, oda, ahol a Solleu folyó gyönyörű vízesése ömlik a mélybe. A Naboo kultúrában hagyományosan nagy tisztelet övezi a kézműveseket, az építészeket és a várostervezőket. Ragyogó fővárosuk a bizonyíték rá, hogy e mesterek rászolgáltak a beléjük vetett bizalomra. Theed a királyi palotán kívül Naboo legnagyobb könnytárainak, templomainak színházaknak is otthont ad. A város épületeit klasszikus Naboo stílusban tervezték. A több évszázada épült királyi palota Theed legnagyobb építménye.
A Naboo-n a ruha teszi igazán az embert, a ruházatnak szerepe van a társadalmi párbeszéd során. A kereskedelmi szövetség blokádjának idején a theedi polgárok a naboo ruhák színének és kialakításának jelképrendszerével fejezték ki, hogy támogatják vagy ellenzik a királynő politikáját. A Naboo-iak saját ábécét használnak melynek, létezik egy hagyományos kézírások változata, ez a Futhork. A hivatalos verzió a Futhark mely ovális formákon alapul, ezt használják például az űrhajók azonosítására és az irányítógombok megjelölésére.
A Theedi Királyi Palota
A theedi Királyi Palota a Naboo bolygón található. A palota a reneszánsz jegyében épült, a művészi vizuális gazdaságra, a fényűzésre utal. Főterén a nagy parádék kapnak helyet, ilyen volt például a nabooi csata után, amely a bolygó gyözelmével végződött és hatalmas ünnepéllyel. A Királyi Palotában a bolygó uralkodója, a király vagy királynő lakik. a Palota több kupolás építményből áll és egy hatalmas kapuból. A Palotát a Királyi Palotaőrség védi, a kapitány közvetlenül az uralkodó biztonsági főnöke.
A királyi tanácsadó testület terjeszti a királynő elé a folyó ügyeket, és szakértelmével szolgálja az uralkodót. A testület összetétele állandóan változik így tudósok, művészek, a közösség érdeklődő tagjai egyaránt a királynő közelébe kerülhetnek. Általában a tanácsadó testület elnöke minden ügyet először alaposan átvizsgál mielőtt a királyné elé, terjesztenék, és ő az, aki a napi közigazgatás színjén foglakozik az államügyekkel.
A Naboo Királyi Biztonsági Erőket három fegyvernem alkotja. Ezek a :
- Biztonsági Őrség mely leginkább a fegyveres erőkhöz hasonlít. A védelmi egységek katonái elsősorban futárként vagy járőrként teljesítenek szolgálatot, de szükség esetén azonban kisegíthetik a rendőrség erőit.
- Palotaőrség mely a királynő és az udvartartás biztonságáról gondoskodik. A palotaőrség tagjai valamennyien elszánt harcosok. Ők alkotják a Naboo-i haderő gerincét.
- Űrvadász zászlóalj, pilótáik a Naboo társadalom legkülönböző rétegeiből származnak, jól képzett bátor pilóták, ők voltak azok, akik megtisztították a Naboo rendszer környéki csillagokat a kalózoktól.
A bolygón az embereken kívül él még egy őshonos humanoid faj, ők a gunganok, melyek a víz alatt élnek hatalmas városokban. Naboo külső kapcsolatoktól elzárt, víz alatti gungan városai úgy ragyognak, mintha szikrázó ékszerek lennének. A főváros Otah Gunga büszke arra, hogy nem mocskolta be a külvilág szennye, pedig valójában a kevésbé feltűnő, de létfontosságú felszíni kereskedelemnek köszönheti fennmaradását. A gunganok életét már régóta szerződések szabályozzák. A Naboo városok peremén a kereskedők fontos üzleteket bonyolítanak le a gunganokkal. Sokáig azt tanították a legtöbb naboo-inak, hogy a gunganok barbárok de a kereskedelmi szövetség krízise idején szövetségre lépett velük az uralkodó és ez a barátság új szálait hintette el a két nép között.
Otoh Gunga
Otoh Gunga a parányi Naboo bolygón található, a vízalatti gungan birodalom fővárosa. a város a víz alatt, a mélyben található és csak gunganak lakják. A nagy gungan város, Otoh Gunga speciális gungan technológia alapján épült. Messziről talán világító töklámpásoknak tünnek. A várost csak vízben lehet megközelíteni, de ez a gunganak-nek nem okoz gondot, hiszen kétéltűek, valamint újjaik között hártya feszül, így kitűnő úszók. Amikor a városba úszók megközelítik a várost, úgynevezett búrkon mennek át, ami megszárítja a lény ruháját és testét.
Otoh Gunga elsőre kihalt és alvó városnak tűnik, de ott nagyon is van élet, hiszen sok gungan él a városban. Otah Gunga büszke arra, hogy nem mocskolta be a külvilág szennye, pedig valójában a kevésbé feltűnő, de létfontosságú felszíni kereskedelemnek köszönheti fennmaradását. A gunganok életét már régóta szerződések szabályozzák. A Naboo városok peremén a kereskedők fontos üzleteket bonyolítanak le a gunganokkal. Sokáig azt tanították a legtöbb naboo-inak, hogy a gunganok barbárok de a kereskedelmi szövetség krízise idején szövetségre lépett velük az uralkodó és ez a barátság új szálait hintette el a két nép között.
Tehát a várost burok alkotja és védelmezi, elsőre kúp alakúnak tűnik. Otoh Gungaban kap helyet a gunganak vezetősége, többek között az elhízott Nass főnök is, valamint a Gungan Képviselő Konklávé. A nabooi konfliktus idején a gunganak szentül megvoltak győzödve, hogy őket és városukat nem érintheti a Kereskedelmi Szövetség megszállása. Tévedtek. A gunganaknak elkellett menekülniük a városból és búvóhelyet kerestek a felszínen. Azonban a nabooiak és a gunganak összefogtak a megszállás ellen és együttesen sikerült nekik győzni.
A várost a film készítésekor először Buborék városnak hívták, aztán lett Otoh Gunga.
|